در شرکت Pax Law، ما می توانیم نماینده شما در فرآیند خرید یک کسب و کار یا فروش کسب و کار شما از مرحله اول تا آخرین مرحله باشیم. اگر قصد خرید یا فروش یک کسب و کار را دارید، لطفاً با تعیین وقت مشاوره از طریق وب سایت ما یا تماس با دفتر ما در ساعات کاری ، از 9 صبح تا 5 عصر به وقت محلی، اقدام کنید.

خرید و فروش کسب و کار

قرارداد خرید کسب و کار، قرارداد خرید سهام، قرارداد خرید دارایی یا قرارداد فروش کسب و کار زمانی استفاده می شود که یک فرد یا شرکت قصد خرید دارایی ها یا سهام یک شرکت یا یک کسب و کار را دارد. این قرارداد شرایط اساسی در رابطه با معامله از جمله قیمت، برنامه پرداخت، ضمانت ها، نمایندگی ها، آخرین مهلت انجام، مسئولیت های طرفین قبل و بعد از انجام خرید یا فروش و غیره را مشخص می کند.

قراردادی که به خوبی تنظیم شده باشد می تواند از حقوق هر دو طرف معامله محافظت کند و احتمال از هم پاشیدگی معامله را کاهش دهد، در حالی که توافق نامه ای که بدون تجربه کارشناسان حقوق قرارداد تنظیم شده باشد می تواند منجر به زیان های قابل توجهی برای یک یا هر دو طرف شود.

اگر قصد خرید یک کسب و کار یا فروش کسب و کار خود را دارید، باید با یک متخصص مشورت کنید تا در تهیه پیش نویس چنین قراردادی به شما کمک کند. لطفاً به یاد داشته باشید که وکلا متخصصین حقوقی هستند که با قانون قرارداد آشنا هستند و می توانند به مشتریان در مذاکره و تنظیم قراردادها کمک کنند، در مقابل  یک مشاور املاک حرفه ای با تحصیلات و تخصص در بازاریابی املاک و تجارت یا یافتن املاک و کسب و کارهاست.

تفاوت بین دارایی و سهام چیست؟

دارایی ها اموالِ مشهود و نامشهود یک کسب و کار هستند که می توان به آنها ارزش پولی تخصیص داد، مانند لیست مشتریان، قراردادها، مبلمان اداری، پرونده ها، موجودی کالا، اموال غیر منقول و غیره.

سهام نشان دهنده منافع افراد در یک شرکت است. شرکت سهامی یک شخصیت حقوقی است که از هر یک از افرادی که در آن سهام دارند جدا است. با فروش تعدادی از سهام یک شرکت سهامی، یک سهامدار می تواند سود مالکیت خود را در آن شرکت به شخص دیگری منتقل کند. سهام می تواند در یک شرکت، حقوق مختلفی داشته باشد، مانند:

 • حق سهیم شدن در سود شرکت که به عنوان حق دریافت سود سهام نیز شناخته می شود.
 • حق رأی در انتخاب روسای شرکت.
 • حق مشارکت در دارایی های شرکت پس از انحلال آن (یا در طول فرآیند انحلال).
 • حقوق مختلف دیگر مانند بازخرید حق.

کمک گرفتن از یک وکیل در طول معامله خرید برای اطمینان از درک ارزش چیزی که می‌خرید و اینکه از خود در برابر مسئولیت محافظت می‌کنید، مهم است.

آیا می توان دارایی ها را از قرارداد خرید خارج کرد؟

در یک قرارداد خرید، می توانید انتخاب کنید که دارایی ها از قرارداد  فروش خارج شوند. به عنوان مثال، وجه نقد، اوراق بهادار، حساب های دریافتنی و غیره را می توان از قرارداد مستثنی کرد.

ترتیبات مالی در قرارداد خرید یک کسب و کار چیست؟

خرید و فروش هر کسب و کاری منحصر به فرد است و ساختار معاملاتی خود را خواهد داشت. با این حال، شما به طور کلی باید در توافقنامه خود به موارد زیر توجه کنید:

 • سپرده: مقدار پولی که در قبال قیمت دارایی ها یا سهام قبل از آخرین مهلت، پرداخت می شود. اگر خریدار از معامله امتناع کند یا به دلایلی که برای فروشنده غیرقابل قبول است نتواند معامله را ببندد، این مبلغ عموماً ضبط می شود.
 • آخرین مهلت: روزی که دارایی ها یا سهام از فروشنده به خریدار منتقل می شود. این تاریخ ممکن است با تاریخ انتقال کنترل کسب و کار منطبق باشد یا نباشد.
 • گزینه های پرداخت: خریدار چگونه قصد پرداخت به فروشنده را دارد، یک مبلغ یکجا، یک مبلغ یکجا به اضافه یک سفته برای هر مقدار مبلغ باقی مانده، یا یک سفته برای کل مبلغ.
 • تاریخ تملک: تاریخی که معمولاً موجودی ها شمارش می شود، کلیدها تحویل می شوند و کنترل کسب و کار به خریدار می رسد.

سهام و دارایی چگونه قیمت گذاری می شوند؟

ارزش سهام را می توان به دو روش ارزیابی کرد:

 • قیمت خرید کل: همچنین به عنوان قیمت اعمالِ کل شناخته می شود، که این قیمت پرداختیِ کل برای تمام سهام است.
 • قیمت خرید هر سهم: با تخصیص یک قیمت سهم و ضرب آن در تعداد کل سهام قیمت کلِ آن محاسبه می شود.

حتی اگر خریدار تمام دارایی‌ها را از یک کسب‌وکار بخرد، به جهت اهداف مالیاتی باید برای هر دارایی قیمت خودش را تعیین کرد. توجه داشته باشید که برخی از دارایی ها ممکن است بسته به حوزه صلاحیت شما مشمول مالیات باشند.

حداقل سه روش شناخته شده برای تعیین قیمت یک کسب و کار وجود دارد:

 • ارزشگذاری مبتنی بر دارایی: با جمع کل ارزش دارایی های یک کسب و کار (شامل تجهیزات، قراردادها، حساب های دریافتنی، سرقفلی و غیره) منهای ارزش کل بدهی های کسب و کار (شامل صورتحساب های پرداخت نشده، دستمزد و غیره) محاسبه می شود.
 • رویکرد مبتنی بر بازار: با مقایسه کسب و کار فروخته شده با شرکت های مشابه و قیمت گذاری با ارزشی مشابه با آنچه آن شرکت ها به آن قیمت فروخته شده اند، محاسبه می شود.
 • رویکرد جریان نقدی: با بررسی سودهای تاریخی شرکت و محاسبه آنچه انتظار می رود کسب و کار در آینده به دست بیاورد، محاسبه می شود، سپس مبلغ سود مورد انتظار آتی تنزیل می شود تا این واقعیت را منعکس کند که قیمت در حال حاضر پرداخت می شود.

ضمانت های قرارداد خرید کسب و کار چیست؟

ضمانت تضمینی است که توسط یک طرف به طرف دیگر ارائه می شود. شما می توانید انتخاب کنید که هر یک از طرفین چه مدت به تعهدات خود پایبند باشند.

هر ضمانت هدف متفاوتی را دنبال می کند:

 •  عدم رقابت: شرطی که تضمین می کند فروشنده برای مدت معینی پس از بسته شدن قرارداد خرید، با خریدار رقابت نمی کند.
 • همدستی نکردن:  بندی که فروشنده را از استخدام کارمندان سابق از خریدار باز می دارد.
 • بند محرمانگی: به جهت جلوگیری از افشای اطلاعات اختصاصیِ کسب و کاربه طرف های خارجی.
 •  اظهاریه انطباق با محیط زیست: اظهاریه ای که در آن خریدار بیان می کند که ناقض قوانین زیست محیطی نیست و مسئولیت را از خریدار سلب می کند.

در صورت نیاز، می توانید ضمانت های اضافی را در قرارداد خرید خود لحاظ کنید. بسته به نیازهای خاص شما، ممکن است ضمانت های مختلفی برای محافظت از حقوق شما لازم باشد. مشاوره با متخصصان حقوق تجارت آگاه، مانند تیم Pax Law، می تواند به شما کمک کند تا همه گزینه های موجود را در نظر بگیرید و بهترین ها را انتخاب کنید.

چه کسی می تواند شرایط قرارداد را در طول فرآیند خرید یا فروش یک کسب و کار بررسی کند؟

خریدار و فروشنده می توانند یکی از اشخاص زیر را به عنوان نماینده انتخاب کرده و به یکی از طرق زیر اظهارات خود را تأیید نمایند :

 • گواهی مسئول: یک مسئول در یک شرکت یا مدیر یک نهاد غیرشرکتی
 • نظر حقوقی: وکیلی که به عنوان شخص ثالث برای بررسی شرایط خرید کسب و کار استخدام می شود

«شرط متقدم» چیست؟

اصطلاح «شرایط متقدم» به این معنی است که تعهدات خاصی باید قبل از انعقاد قرارداد خرید انجام شود. شرایط استانداردی وجود دارد که هر دو طرف قبل از اجرای قرارداد خرید کسب و کار باید آن‌ها را تکمیل کنند، که شامل تأیید نمایندگی‌ها و ضمانت‌ها و همچنین یک سری وظایف دیگر قبل از تاریخ بسته شدن قرارداد می‌شود.

اسناد دیگری که ممکن است هنگام خرید و فروش یک کسب و کار با آنها روبرو شوید:

 • طرح کسب و کار: سندی که برای ترسیم طرح کلی یک کسب و کار جدید از جمله تحلیل رقبا و بازار، استراتژی های بازاریابی و برنامه های مالی استفاده می شود.
 • استعلام بها: نامه غیر الزام آوری است که زمانی که طرفین می خواهند تفاهم کتبی برای توافق آینده برای تقویت حسن نیت داشته باشند از آن استفاده می کنند.
 • سفته: سندی که شبیه قرارداد قرضه است، اما ساده تر و اغلب توسط اعضای خانواده و دوستان برای سند وام های شخصی استفاده می شود.

سوالات متداول خرید و فروش کسب و کار

چگونه باید ارزش یک کسب و کار را تعیین کنم؟

هر کسب و کاری منحصر به فرد است و به ارزیابی فردی برای تعیین ارزش آن نیاز دارد. اگر در مورد ارزش کسب و کار خود مطمئن نیستید، توصیه می کنیم برای ارزیابی ارزش کسب و کاری که قصد فروش یا خرید آن را دارید از یک متخصص کمک بگیرید.

آیا برای خرید یا فروش یک کسب و کار نیاز به استفاده از وکیل دارم؟

شما از نظر قانونی ملزم به استفاده از وکیل برای خرید یا فروش یک کسب و کار نیستید. با این حال، اگر معامله شما بدون کمک متخصصان انجام شود، احتمال از هم پاشیدگی و ضرر بیشتری برای شما خواهد بود. تجربه و تحصیلات یک وکیل به او اجازه می دهد تا مشکلات زیادی را پیش بینی کنند و به شما کمک کند از آنها اجتناب کنید. بنابراین، ما قویاً از شما می خواهیم که در خرید و فروش کسب و کار خود از یک وکیل کمک بگیرید.

چه زمانی برای فروش کسب و کارم مناسب است؟

پاسخ این سوال به شرایط زندگی شخصی شما بستگی دارد. دلایل زیادی برای فروش یک کسب و کار وجود دارد. با این حال، اگر قصد دارید شغل خود را تغییر دهید، یک کسب و کار جدید راه اندازی کنید یا بازنشسته شوید، ممکن است زمان خوبی برای فروش کسب و کارتان باشد. علاوه بر این، اگر پیش‌بینی می‌کنید که ارزش یا سود کسب‌وکارتان در آینده کاهش می‌یابد و ایده‌هایی در مورد نحوه استفاده از درآمد حاصل از فروش برای سود بیشتر دارید، ممکن است بخواهید کسب و کارتان را بفروشید.

چه زمانی باید به کارمندانم بگویم که قصد دارم کسب و کارم را بفروشم؟

توصیه می کنیم تا جایی که ممکن است به کارمندان خود اطلاع دهید، ترجیحاً پس از نهایی شدن خرید. خریدار ممکن است بخواهد تعدادی یا همه کارگران فعلی شما را استخدام کند و اطلاع رسانی به آنها در مورد تغییر تصمیمی است که پس از مشورت با خریدار به شما توصیه می کنیم.

فروش یک کسب و کار چقدر طول می کشد؟

هر کسب و کاری منحصر به فرد است. اما اگر خریدار دارید و روی قیمت توافق کرده اید، روند قانونی فروش بین 1 تا 3 ماه طول می کشد تا به درستی انجام شود. اگر خریدار ندارید، جدول زمانی مشخصی برای فروش وجود ندارد.

هزینه یک وکیل تجاری برای خرید یا فروش یک کسب و کار چقدر است؟

این بستگی به کسب و کار، پیچیدگی معامله و تجربه و شرکت حقوقی وکیل دارد. در شرکت Pax Law ، وکیل تجاری ما 350 دلار + مالیات قابل اعمال را به عنوان نرخ ساعتی دریافت می‌کند و در برخی از تراکنش‌ها بر مبلغ قرارداد حق الوکاله بر اساس (هزینه ثابت) کمک می‌کند.

Call Us Now
WhatsApp